AnnA-Bergmans | Dzimtas vēsture
15560
page-template-default,page,page-id-15560,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Dzimtas Vēsture

„Upmaļi” ir ģimenes saimniecība, kas apvieno vairākus īpašumus  Rendas pagastā. 19. gadsimta beigās tagadējā Upmaļu saimnieka – Daiņa Bergmaņa vectēvs Krišs Bergmanis  iegādājās pirmo īpašumu – Rendas „Dreimaņus“ – vairāk kā 60 ha lielu saimniecību Mērgavas upes krastā.

gimine

Ieva un Krišs ( pirmie no kreisās puses) ar meitām un dēlu ap 1910. gadu.

1. pasaules karš 19 15. gadā apturēja visu labi iesākto saimniekošanu un ģimene ar 10 bērniem devās bēgļu gaitās uz Krieviju, pārdzīvojot gan badu, gan revolūciju, gan šķiršanos no vecākajām meitām.1922 gadā ģimene ar jaunākajiem bērniem atgriezās Latvijā un  atsāka dzīvi no jauna.

* „Upmaļu” mājas ,uz senās Kroņrendas muižas zemes, iegādātas 1925. gadā, pārdodot iepriekšējo saimniecību Dreimaņi.Tika izkopti lauki, iegādātas govis un zirgi, ierīkota neliela pienotava, saimnieki gatavojās būvēt jaunu dzīvojamo māju..Dzīve gāja augšup.  Padomju okupācija un karš apturēja visu iesākto.

*  Karam beidzoties 1945. gadā Latvija bija kļuvusi par Padomju Savienības daļu.Komunistiskajā  sistēmā  brīvajiem zemniekiem vairs nebija vietas….

1949. gada pavasarī  saimniekiem, Daiņa vecākiem Arvīdam un Ernai Bergmaņiem, baidoties no represijām un izsūtīšanas uz Sibiriju, nācās kļūt par kolhoza biedriem, atdodot visus tikko apsētos laukus, govis, zirgus un lauksaimniecības mašīnas, sev atstājot tikai atļauto pushektāru zemes un vienu govi.Ģimene bija nolemta trūkumam un smagam darbam.

Dz-vesture2

Ievas un Kriša mazbērni, mazmazbērni un mazmazmazbērni ar ģimenēm.

* 1987. gadā sākās ceļš uz Latvijas neatkarības atjaunošanu. Beidzot varēja atgūt arī ģimenes saimniecību.Jaunie saimnieki – Arvīda un Ernas jaunākais dēls Dainis ar sievu Māru un trim bērniem – Zani, Uldi un Uģi, sāka saimniekošanu ar vienu govi un paštaisītu 25 ZS traktoru….Jau no paša  sākuma Dainis un Māra, kā Vides Kluba biedri, izvēlējās zaļo, biodinamisko lauksaimniecību un kļuva par mācību saimniecību, kas sadarbībā ar Demeterbund, Pasaules Dabas Fondu un dažādām zaļajām un alternatīvās medicīnas organizācijām organizēja mācības un seminārus.Tika uzbūvētas jaunas telpas un sākta viesu uzņemšana – vasaras ekoakadēmijas, veselības nometnes, utt. . Reizē tika  sākta īpašu dabas produktu gatavošana – tējas, garšvielas, zāļu spilveni, kosmētika, u.c.

 

Tagad saimniecības īpašumā ir 120ha sertificētas bioloģiskās platības – lauki, meži, un pļavas, skaistas ainavas mežu un upīšu ielokos.

250

Upmaļu saimnieks Dainis Bergmanis ar mazdēlu – rudzu kulšana 2013. gads.